# Name Period
1 Shri S. R. Suri 13.05.1946 to 31.10.1946
2 Shri H. G. Kalia 01.11.1946 to 30.06.1948
3 Shri S. R. Suri 01.07.1946 to 31.03.1957
4 Shri R. N. Kapoor 01.04.1957 to 30.11.1967
5 Shri P. P. Tara 01.12.1967 to 31.03.1969
6 Shri U. S. Sagar 01.04.1969 to 30.11.1971
7 Shri S. L. Dhall 01.12.1971 to 31.03.1982
8 Shri M. L. Anand 01.07.1982 to 04.07.1989
9 Shri S. C. Nanda 05.07.1989 to 04.06.1991
10 Dr. R. D. Anand 16.06.1993 to 31.05.1994
11 Shri V. K. Mehta 24.10.1994 to 28.02.2002
12 Dr. S. M. Sharma 18.08.2003 to 31.12.2009
13 Dr. T. L. Joshi 13.02.2010 to 31.07.2012
14 Dr. R. C. Tejpal 03.09.2012 to 31.07.2017